Alberta

Banf, prawie jak zakopane

Banff to malownicze miasteczko w zachodniej Kanadzie, położone na terenie Parku Narodowego Banff w prowincji Alberta. To właśnie górskie krajobrazy, turkusowe jeziora i dzika natura przyciągają rzesze turystów z całego świata.  Do głównych atrakcji znajdujących się na terenie jednego z największych parków narodowych Kanady należą położone w pobliżu źródła termalne Upper Hot Springs, trzy kurorty narciarskie oraz jeziora lodowcowe, m.in. Lake Louise, Lake Moraine, a także budowle – hotel Fairmont Banff Springs oraz Chateau Lake Louise. To właśnie tutaj masz szansę poznać prawdziwą, dziką przyrodę Kanady – niedźwiedzie, rysie, wilki, bobry czy łosie. Na terenie parku możesz także uprawiać wiele dyscyplin sportowych, w tym wspinaczkę, narciarstwo, golf czy jazdę konną.

Samo miasteczko Banff jest jednym z głównych ośrodków turystycznych w Albercie. Latem przyciąga turystów z całego świata chcących pospacerować w pobliżu Gór Skalistych, natomiast zimą zaprasza do siebie narciarzy i pasjonatów aktywności zimowych. Jedną z głównych atrakcji malowniczego miasteczka jest Fairmont Banff Springs Hotel, który powstał w 1888 roku. Hotel przyciąga wielu gości ze względu na swoją zamkową architekturę oraz widoki zapierające dech w piersiach w otoczeniu zieleni i leśnej ciszy. 

Klejnotem całego parku i najchętniej odwiedzanym miejscem przez turystów jest jezioro Louise z turkusowo-zieloną wodą i odbijającymi się w tafli wody górskimi szczytami. Zasilane jest przez lodowiec Victoria. Na brzegu jeziora usytuowany jest drugi symbol Banff – neoklasycystyczny hotel Chateau Lake Louise. Wzdłuż jeziora prowadzi wiele szlaków turystycznych. Z Lake Louise można dotrzeć spacerem do innych jezior usytuowanych na terenie parku – Agnes i Moraine. W miejscowości znajduje się także Lake Louise Mountain Resort – ośrodek ze 139 trasami narciarskimi o różnych stopniach trudności. 

Kolejną atrakcją turystyczną, choć często pomijaną, jest Icefields Parkway, czyli jedna z najpiękniejszych dróg Kanady, wiodąca przez Góry Skaliste i dzikie krajobrazy Alberty. Łączy dwa parki narodowe – Banff i Jasper. Icefields Parkway liczy około 230 km i ma swój początek kawałek za miasteczkiem Lake Louise. 

 

A Ty, miałeś kiedyś okazję przejechać tą drogą? 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

przygoda

czeka

zrób wszystko, by podróż zapadła w pamięć