Alberta

Calgary, największe miasto w Albercie

Calgary to największe miasto prowincji Alberta, które jest jednym z najważniejszych centrów biznesowych i finansowych Ameryki Północnej. Bliskość Gór Skalistych i parków narodowych sprawia, że jest ono doskonałym miejscem na narty lub piesze wycieczki w otoczeniu natury. Jednak Calgary przyciąga turystów z całego świata nie tylko ze względu na zapierające dech w piersiach krajobrazy – dla tych, którzy szukają miejskiej rozrywki jest też mnóstwo atrakcji turystycznych – szczególnie ogromny park Prince’s Island, kultowy Peace Bridge łączący Kanadę z USA i Devonian Gardens – jeden z największych miejskich ogrodów zadaszonych na świecie. W centrum Calgary znajduje się mieszanka restauracji i barów, obiektów kulturalnych, placów publicznych i sklepów. Miasto jest także gospodarzem wielu corocznych festiwali i wydarzeń. Co szczególnie warto zobaczyć w Calgary?

  • Zoo w Calgary jest największym i najczęściej odwiedzany parkiem zoologicznym w Kanadzie.  Jego powierzchnia wynosi 120 ha i jest domem dla ponad 1000 zwierząt reprezentujących około 272 gatunków, w tym wiele przykładów rzadkich i zagrożonych zwierząt, a także ogrody botaniczne. Zoo podzielone jest na kilka sekcji: Afryka, Kraina lemurów, Canadian Wilds, Eurasia oraz Prehistoric Park, w którym znajdują się naturalnej wielkości dinozaury w ich odtworzonym środowisku geograficznym. Zimą odbywa się tutaj nocny, bożonarodzeniowy festiwal świateł „Zoolights”.
  • Jedną z głównych atrakcji miejskich Calgary jest Calgary Tower – na szczycie której znajduje się platforma widokowa ze szklaną podłogą i obrotową restauracją, która wykonuje pełną rotację co 45 minut w ciągu dnia i co 60 minut wieczorem. Najwyższy budynek w mieście liczący 191 m jest  jednym z charakterystycznych budynków na świecie i zapewnia wspaniałe widoki na miasto i góry, szczególnie nocą. 
  • Prince’s Island Park to park miejski o powierzchni 20 hektarów. Położony na wyspie jest doskonałym miejscem na piesze i rowerowe wycieczki. Odbywają się tutaj też liczne festiwale i imprezy uliczne. 
  • Heritage Park Historical Village to historyczny park i jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta. Eksponaty obejmują historię zachodniej Kanady od 1860 do 1950 roku. Wśród okazów znajdują się zabytkowe budynki, historyczne kostiumy i zabytkowe pojazdy, takie jak pociąg parowyparowiec wiosłowy i tramwaj elektryczny. Wioska historyczna otwarta jest od maja do października, natomiast muzeum Alei Benzyny jest otwarte przez cały rok.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

przygoda

czeka

zrób wszystko, by podróż zapadła w pamięć