Alberta

Edmonton, stolica Alberty

Edmonton, stolica kanadyjskiej prowincji Alberta, jest jednym z najnowocześniejszych miast zachodniej Kanady. Wraz z Calgary tworzy serce gospodarcze i finansowe. Miasto znane jest z licznych festiwali i wydarzeń kulturalnych, które są organizowane przez całe lato. Najpopularniejszymi są targi farmerskie w Northlands Park oraz dni Klondike, w czasie których miasto ponownie ogarnia XIX-wieczna gorączka złota.

Największym powodem do dumy Edmonton jest West Edmonton Mall – największe centrum rekreacyjno – handlowe w kraju i na świecie, które stanowi także główną atrakcję turystyczną. Oprócz setek sklepów i restauracji w obiekcie znajduje się także hotel, kina, lodowisko, akwarium i wiele innych. Galaxyland, które znajduje się w centrum handlowym jest jednym z największych zadaszonych parków rozrywki na świecie, oferujące różnorodne atrakcje dla rodzin, w tym kolejkę górską z potrójną pętlą. Podobnie jak World Waterpark – jeden z najpopularniejszych aquaparków na świecie oferujący m.in. 23 zjeżdżalnie i największy na Ziemi basen kryty ze sztuczną falą. 

W czasie pobytu w Edmonton na uwagę zasługują także muzea. Do najciekawszych z nich należą:

  • Fort Edmonton Park to muzeum na świeżym powietrzu. Obejmuje zarówno oryginalne, jak i odrestaurowane stare budynki, które odzwierciedlają historię miasta. Na miejscu można przejechać się wozem konnym lub pociągiem parowym. 
  • Ukrainian Cultural Heritage Village to założony w latach 70. XX skansen, który  zachowuje dziedzictwo kulturowe wielu imigrantów z Ukrainy, którzy osiedlili się w dzisiejszej Albercie w 1890 roku. Spotkasz tu zabytkowe budynki mieszkalne, cerkiew i wiele innych interesujących zabytków. 

 

Alberta Legislature Building co prawda nie należy do muzeów, jednak budynek z 1913 roku wraz z otaczającym go parkiem prezentuje się niezwykle okazale. Obiekt najlepiej zwiedzić z przewodnikiem, ponieważ kryje w sobie dużo nieodgadnionych tajemnic i ciekawą historię. Na terenie obiektu znajdują się także wystawy lokalnej sztuki, związane z kulturą i przeszłością miasta.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

przygoda

czeka

zrób wszystko, by podróż zapadła w pamięć