Prowincje Atlantyckie

Halifax, największe miasto i stolica NS.

Halifax to największe miasto i stolica kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja, którego wizytówką jest naturalny port u wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Wraz ze swoją bogatą historią determinuje życie społeczne i kulturalne miasta, a większość atrakcji turystycznych, wydarzeń i zabytków nawiązuje do ścisłego związku miasta z oceanem. Co ciekawe, to właśnie w tym mieście uruchomiono pierwszą w Kanadzie maszynę drukarską, na której wydrukowano pierwszą książkę i gazetę w kraju. Halifax to także największe na świecie miejsce pochówku ofiar katastrofy Titanica z 14 kwietnia 1912 roku. 

Pierwszym punktem na mapie Halifax, którego warto odwiedzić, jest Harbourfront, czyli wybrzeże Oceanu Atlantyckiego wraz z naturalnym portem, który otoczony jest przez kilka niewielkich wysp. W czasie spaceru promenadą można spotkać tu cumujące do brzegu statki, żaglówki, jachty i promy. W dzielnicy Historic Properties warto przejść się odnowionym deptakiem, przy którym znajdują się XIX-wieczne kamienice, magazyny i stare budynki nadbrzeżne, które pełnią obecnie funkcję sklepów, restauracji czy pracowni artystycznych. 

Cytadela Halifax to narodowe miejsce historyczne z połowy XIX w., górujące nad centrum miasta. Jest doskonałym przykładem XIX-wiecznego brytyjskiego fortu, który oprócz przekazywania wartości historycznych oferuje wiele atrakcji swoim zwiedzającym, w tym rekonstrukcje zdarzeń oraz opowieści o duchach zamieszkujących twierdzę. Z cytadeli rozciąga się doskonały widok na miasto, port oraz ocean. Na zboczu wzgórza znajduje się zegar staromiejski, powstały na zlecenie Księcia Edwarda w 1803 roku. Z czasem zegar  stał się symbolem miasta Halifax. 

Dla fanów historii i pasjonatów morskich klimatów polecamy wycieczkę do Maritime Museum of the Atlantic. Z muzeum rozciąga się widok na ocean i port, a w jego wnętrzu można podziwiać bogatą kolekcję modeli statków, ich wyposażenie i stare fotografie, a także zapoznać się z ciekawostkami z historii morskiej. Jeden z najpopularniejszych eksponatów dotyczy katastrofy Titanica oraz roli miasta, jaką odegrało, kiedy do portu sprowadzono ocalałych. W Muzeum Morskim zakotwiczony jest także kanadyjski statek naukowy Acadia oraz okręt Sackville, który co prawda nie jest częścią galerii, jednak zacumowany jest obok niej i cieszy oko wszystkich zwiedzających, pasjonujących się historią.

Pier 21 National Historic Site to wyjątkowe miejsce, poświęcone pamięci imigrantów, którzy w latach 1928 – 1971 przybywali i osiedlali się w Kanadzie w poszukiwaniu nowego, lepszego życia. Muzeum stanowi swoistą historię życia imigracyjnego, a interaktywne eksponaty angażują osoby w każdym wieku w osobiste doświadczenia imigrantów z całego świata. 

Świetną okazją do poznania Halifax z innej perspektywy jest rejs statkiem. Do wyboru masz kilka opcji: możesz wybrać się na wycieczkę  40-metrowym żaglowcem Silva. Doskonałą atrakcję stanowi także najstarszy w Ameryce Północnej, a drugi na świecie prom Halifax-Dartmouth Ferry, który niegdyś był jedynym sposobem, aby dostać się z Halifax do Dartmouth. Do wyboru masz także możliwość zwiedzania portu z przewodnikiem, korzystając z rejsu żaglowcem Tall Ship Silva Sailing Cruise, a jedną z atrakcji wycieczki jest samodzielne poprowadzenie sterów lub postawienie żagli. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

przygoda

czeka

zrób wszystko by podróż zapadła w pamięci