Alberta

Jasper, musisz tam pojechać!

Jednym z najlepszych miejsc do odkrywania i podziwiania natury Gór Skalistych jest Jasper – miejscowość położona w prowincji Alberta na terenie Parku Narodowego o tej samej nazwie. Miasteczko pełni doskonałą bazę wypadową dla turystów odwiedzających park, jest także znanym wśród wielbicieli sportów zimowych ośrodkiem narciarskim. Jasper przyciąga do siebie turystów o każdej porze roku – zimą możesz skorzystać z jazdy na nartach lub snowboardzie, przejechać się psim zaprzęgiem lub pospacerować po lodzie przez kanion Maligne. Lato otwiera przed Tobą niezliczone szlaki turystyczne i spływy kajakowe po rzece Athabasca. Wieczory możesz spędzić w jednym z hoteli, natomiast dzień wypełnić spacerami i innymi aktywnościami na łonie natury.

Jedną z najciekawszych atrakcji do odhaczenia w czasie pobytu w Jasper jest Columbia Icefield – największy lodowiec w Ameryce Północnej. Warto skorzystać z wycieczki zorganizowanej, która pozwoli Ci bezpiecznie podziwiać góry, lodowce, dziką przyrodę i wodospady. Obok lodowca znajduje się ścieżka w chmurach – szklana platforma, która zbudowana jest w pobliżu Columbia Icefield i gwarantuje niezapomniane wrażenia. 

Będąc w okolicach Parku Narodowego Jasper, warto także udać się do gorących źródeł, które znajdują się w Miette Hot Springs. Naturalne źródła, pełne minerałów (siarczanów, wapnia, wodorowęglanów, magnezu i sodu) osiągają temperaturę 54 stopni Celsjusza, jednak w basenach, które są oddane do użytku, woda schładzana jest do temperatury 40 stopni. 

Park Narodowy Jasper to prawdziwa mekka pieszych wędrówek, w czasie których spotkać możesz kojoty, wilki, łosie, jelenie i niedźwiedzie. Zobaczenie ich w naturalnym środowisku jest ekscytującym i edukacyjnym przeżyciem. Do najciekawszych tras turystycznych w parku Jasper należą:

  • Szlak Bald Hill – zapewnia widoki na jezioro Maligne. Trasa liczy 10,4 km i zajmuje około czterech do sześciu godzin, gwarantując po drodze wspaniałe krajobrazy.
  • Skyline Trail to szlak, który najlepiej podzielić na kilka dni wędrówki, ponieważ wynosi aż 44 km długości. Najczęsciej jego przejście zajmuje turystom od dwóch do czterech dni, w zależności od tempa marszu. Prowadzi 1380 m ponad linią drzew i zapewnia panoramiczne widoki.
  • Jeśli szukasz czegoś łatwiejszego, zdecyduj się na szlak Wapiti: przejście 9,4 km zajmie Ci od dwóch do czterech godzin. 
  • Warty odwiedzenia jest także kanion Maligne – z zamarzniętymi wodospadami i jaskiniami lodowymi. Do kanionu zabierze Cię Maligne Canyon Ice Walk Tour, którego trasa obejmuje około 3,5 km i trwa około trzech godzin.

 

Jeśli lubisz adrenalinę i sporty ekstremalne, wybierz się na spływ po malowniczej rzece Athabasca w Parku Narodowym Jasper. Nie musisz mieć żadnego doświadczenia – przewodnicy nauczą Cię wszystkiego, aby zapewnić Ci bezpieczną i niezapomnianą zabawę. Dostępne są trzy trasy o różnych stopniach trudności. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

przygoda

czeka

zrób wszystko, by podróż zapadła w pamięć