Manitoba

Manitoba, płaska i nudna, a czy napewno?

Manitoba to kanadyjska prowincja położona w samym sercu Kraju Klonowego Liścia. Choć często pomijana przez turystów, przed tymi, którzy zdecydują się ją odwiedzić, otwiera szeroki wachlarz atrakcji i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Manitoba graniczy od południa z dwoma stanami USA: Minnesotą i Dakotą Północną, od wschodu sąsiaduje z Ontario i Saskatchewan od zachodu, a od północy z terytorium Nunavut. Jej stolicą i zarazem największym miastem jest Winnipeg, który jest popularnym kierunkiem emigracyjnym Polonii. Prowincja nazywana jest „Friendly Manitoba”, ponieważ jej mieszkańcy są niezwykle przyjaźni, pomocni i wyrozumiali. Manitoba to także miejsce, w którym odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, a w ich organizacji niewątpliwie króluje stolica prowincji.

Teren Manitoby od tysiącleci zamieszkany był przez liczne plemiona indiańskie. Bogactwo prowincji kryje się w licznych terenach zielonych – lasach, preriach i parkach narodowych, które są domem dla wielu gatunków zwierząt. Manitoba obfituje także w cenne zasoby mineralne, skały wapienne i pokłady ropy naftowej. Możesz tu spotkać niedźwiedzie polarne, zapierające dech w piersiach zorze oraz piaszczyste plaże usiane wokół jezior. Poniżej przygotowaliśmy listę najciekawszych atrakcji turystycznych w Manitobie. 

Jedną z najpopularniejszych atrakcji w Manitobie są żyjące w prowincji niedźwiedzie polarne. „Światowa stolica niedźwiedzia polarnego” znajduje się w miejscowości Churchill, położonej na wybrzeżu zatoki Hudson. Najlepszą porą do przybycia tutaj jest jesień. Przy okazji warto odwiedzić także Muzeum Eskimosów (Itsanitaq Museum), w którym znajdują się eksponaty dzieł sztuki i narzędzi należących do rdzennych ludów, które zamieszkiwały Kanadę począwszy od 1700 r. p.n.e, przez kulturę Dorset i Thule aż po czasy współczesne. Interesującą atrakcją jest także wioska mennonitów w Steinbach, która odtwarza życie protestantów od początku XVI wieku. Znakiem rozpoznawczych wioski jest holenderski wiatrak. W miejscowości Morden znajduje się natomiast Canadian Fossil Discovery Center, czyli największa w Kanadzie kolekcja skamieniałości gadów morskich. Spotkasz tutaj Bruce’a, czyli skamielinę mozozaura o długości 13 metrów, która została wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako największa skamieniałość na świecie. 

Grand Beach to ogromna, piaszczysta plaża położona nad brzegiem jeziora Winnipeg. To doskonałe miejsce do odpoczynku w czasie letnich, słonecznych dni. Plaża znajduje się na terenie Provincial Park, w którym znajduje się wiele restauracji, domków czy moteli do wynajęcia, w których można odpocząć z dala od zgiełku miasta. Oprócz Grand Beach doskonałym miejsce do odkrywania bogactwa kanadyjskiej natury jest Riding Mountain National Park, który łączy w sobie park rekreacyjny i rezerwat przyrody. Krajobraz parku przecinają liczne prerie, lasy, strumienie i jeziora, które są popularnym miejscem wśród wędkarzy. Spotkasz tu także liczne gatunki zwierząt, takie jak żubry, niedźwiedzie, wilki, jelenie czy łosie. Oprócz tego turystów przyciągają niezliczone trasy spacerowe i rowerowe. Popularnym letnim kierunkiem wśród mieszkańców jest także Whiteshell Provincial Park, który położony jest około 1,5 godziny jazdy od Winnipeg. Na jego krajobraz składają się liczne wzgórza, jeziora, rzeki, doliny i lasy, które są zamieszkiwane przez łosie, niedźwiedzie, jelenie i inne dzikie zwierzęta. Na wschód od parku, nad brzegiem jezior Falcon Lake i West Hawk Lake znajdują się liczne plaże, które oferują możliwość skorzystania ze sportów wodnych, takich jak pływanie łódką, żeglowanie, nurkowanie czy wakeboarding. To także doskonałe miejsce na kilkudniowy odpoczynek w domkach czy kempingach znajdujących się na terenie jeziora. 

Do jednych z najciekawszych atrakcji, jakie można spotkać w Manitobie, należą Narcisse Snake Dens, czyli legowiska dziesiątki tysięcy węży – pończoszników, charakteryzujących się czerwonym zabarwieniem po bokach. Koniec kwietnia i początek maja to czas, w którym węże budzą się z zimowego snu i opuszczają dotychczasowe schronienia, a wracają do nich jesienią, zanim nadejdą niskie temperatury. Turyści mogą obserwować je z punktów widokowych, które położone są w pobliżu czterech nor. 

Świetnym miejscem na jednodniową wycieczkę jest park krajobrazowy Pinawa Dam, w którym znajdują się ruiny zapory wodnej. W jej pobliżu mieści się także most wiszący o długości 54 metrów, który jest doskonałą okazją do spacerów w otoczeniu natury. Podobną do zapory wodnej Pinawa budowlą jest Seven Sisters Generation Station. Jest to elektrownia wodna o długości 128 metrów znajdująca się na rzece Winnipeg. Doskonałym miejscem do spędzenia czasu na łonie natury jest także wyspa Hecla i położony na niej Lakeview Hecla Resort, który przyciąga wielu turystów. Wysokiej klasy obiekt oferuje strefę SPA z krytymi i zewnętrznymi basenami, restauracje i pokoje z widokiem. Wyspa położona jest dwie godziny drogi od Winnipeg, nad jeziorem o tej samej nazwie.

Obfitująca w jeziora Manitoba odkrywa przed turystami wiele cudów natury, takich jak Steep Rock Beach, położoną wzdłuż północno-wschodniego brzegu jeziora Manitoba. To tutaj odkryjesz zapierające dech w piersiach zachody słońca, a także niesamowite formacje skalne i klifowe. Możesz tu także wędkować, żeglować, plażować i opalać się w promieniach kanadyjskiego słońca. Podobne atrakcje otwiera przed odwiedzającymi Clearwater Lake, który przyciąga wielu turystów ze względu na krystalicznie czystą wodę i jej tropikalny błękit. Dno jeziora widoczne jest z wysokości 11 metrów. Zbiornik znajduje się w porośniętym lasem iglastym parku prowincjonalnym Clearwater Lake. Będąc w Manitobie koniecznie wybierz się także nad zmieniające kolor jezioro Little Limestone. W czasie ciepłych dni woda występuje w odcieniach błękitu, a wraz z nadejściem chłodu staje się krystalicznie czysta. Pamiętaj, aby w czasie wycieczki po prowincji odwiedzić także Wekusko Falls – prawie dwunastometrowe wodospady oraz Spruce Woods Provincial Park – park krajobrazowy, w którym znajdują się rzadko spotykane w Kanadzie wydmy.

Wśród licznych atrakcji kulturalnych Manitoby znaleźć można Islendingadagurinn – coroczny islandzki festiwal, który odbywa się w wypoczynkowej miejscowości Gimli. Pełen atrakcji dla dzieci i dorosłych przyciąga co roku tłumy turystów. Wiele osób przybywa tu także ze względu na piaszczyste plaże położone na brzegu jeziora Winnipeg. Oczywiście jest to jedynie przykład ciekawych wydarzeń kulturalnych organizowanych w Manitobie, ponieważ jak już wspominaliśmy, każdego roku odbywa się ich tutaj znacznie więcej.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

przygoda

czeka

zrób wszystko, by podróż zapadła w pamięć