Prowincje Atlantyckie

New Brunswick, największy wśród najmniejszych.

Nowy Brunszwik (ang. New Brunswick) to największa z trzech nadmorskich prowincji Kanady. Co ciekawe, 33% ludności Nowego Brunszwiku jest frankofonami i używa francuskiego jako pierwszego języka. Region można podzielić na dwa rejony – wschodni, tworzący rozległą nizinę oraz zachodni, górzysty, a cały obszar prowincji pokrywają pełne bogatej roślinności lasy. Nowy Brunszwik odkrywa przed odwiedzającymi go turystami wiele atrakcji – zarówno dla miłośników pieszych wycieczek, jak i fanów aktywności na świeżym powietrzu. Znajdziesz tu liczne szlaki turystyczne, kempingi i spływy kajakowe, a także ciekawą architekturę wraz z muzeami. 

Jedną z największych atrakcji prowincji Nowy Brunszwik jest Zatoka i Park Narodowy Fundy. Dwa razy dziennie występują tu największe pływy na świecie, osiągające nawet 19 metrów głębokości. W ich wyniku przez tysiące lat kształtowały się wysokie klify, jaskinie morskie, widowiskowe formacje skalne i szumiące wodospady. U brzegu zatoki spotkać można wiele latarni morskich i wiosek rybackich. Zatoka Fundy to także doskonała okazja do spotkania wielu gatunków ryb i wielorybów. Dzika przyroda Parku Narodowego Fundy przyciąga wielbicieli spacerów na łonie natury. Szlaki turystyczne prowadzą wzdłuż zalesionego wybrzeża, pełnego bogactwa przyrody. Park przyciąga turystów o każdej porze roku – zimą możliwa jest tutaj jazda na nartach na 40 kilometrach tras przygotowanych do narciarstwa biegowego.

Hopewell Rocks to jedna z najważniejszych atrakcji prowincji. Miejsce otwarte jest sezonowo od połowy maja do połowy października. Podczas wizyty w parku możesz doświadczyć spaceru po dnie oceanu, a także poopalać się na jednej z dwóch plaż czy pospacerować jednym ze szlaków turystycznych i tarasów widokowych. Do twojej dyspozycji są także przewodnicy, którzy zapoznają Cię z tym wyjątkowym miejscem i udzielą odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. Czas i przypływ wyrzeźbił w klifach i zatoczkach charakterystyczne formacje skalne z piaskowca zwieńczone drzewami. Podczas przypływu skały zamieniają się w małe wyspy otoczone wodą, co jest także doskonałą okazją do ich poznania z perspektywy kajaka. W Interpretive Centre zapoznasz się z historią i kulturą regionu, dowiesz się ciekawych faktów o wielorybach zamieszkujących Zatokę Fundy, poznasz jej geologię i wiele innych interesujących ciekawostek. 

Wzdłuż wybrzeża ciągnie się także malownicza trasa Fundy Trail Parkway, która zapewnia doskonałe widoki na przybrzeżne klify, plażę, morską przyrodę i skały. Spotkasz tu malownicze punkty widokowe i miejsca piknikowe. Trasa rozpoczyna się w pobliżu St. Martins, niegdyś tętniącej życiem społeczności stoczniowej. Świetną atrakcją, szczególnie dla dzieci, jest wisząca kładka o długości 84 metrów, która przebiega przez Big Salmon River. Na Wyspie Campobello, na którą można dostać się promem z Nowego Brunszwiku, znajduje się Międzynarodowy Park Roosevelta Campobello, którego centralnym punktem jest letnia rezydencja Roosevelta – 34-pokojowy domek, w którym Rooseveltowie spędzali wakacje ze swoimi dziećmi od 1905 do 1921 roku. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

przygoda

czeka

zrób wszystko by podróż zapadła w pamięci