Prowincje Atlantyckie

Nova Scotia, druga najmniejsza prowincja Kanady.

Otulona wodami Atlantyku Nowa Szkocja, druga najmniejsza prowincja Kanady, obfituje w piaszczyste plaże, niezliczone wyspy, klimatyczne wioski rybackie i urokliwe jeziora. Region co prawda jest niewielki, portowy, ale mimo to niezwykle rozrywkowy. Jest tu najwięcej klubów i pubów ze wszystkich kanadyjskich miast. To właśnie tutaj w poszukiwaniu lepszego życia przybywali pierwsi imigranci. 

Pobyt w Nowej Szkocji to doskonała okazja do odwiedzenia najpopularniejszych atrakcji turystycznych w tym regionie. Jedną z nich jest Cabot Trail, czyli 300-kilometrowa, malownicza trasa położona wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża wyspy Cape Breton i Parku Narodowego Cape Breton Highlands. Droga urzeka leśnymi krajobrazami, wśród których góry przeplatają się z widokiem na ocean, jezioro Bras d’Or i rzekę Margaree. Wysokie klify, piaszczyste plaże i liczne punkty widokowe są doskonałą okazją do poznania prowincjonalnego aspektu Kanady. Cabot Trail można zwiedzić także pieszo, ponieważ oferuje wiele szlaków turystycznych, w tym także drogę prowadzącą do domu twórcy pierwszego telefonu – Alexandra Grahama Bella. 

Peggy’s Cove, czyli zatoka Peggy, to niewielka wioska rybacka, w której czas się zatrzymał. Najpopularniejszym miejscem w wiosce jest Peggy’s Point Lighthouse, czyli latarnia morska, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych latarni morskich na świecie, stąd stanowi też jedną z najchętniej uczęszczanych atrakcji turystycznych w prowincji. Oprócz tego przyciąga przystanią rybacką i zabytkową, kolorową zabudową oraz rustykalnym, niezagospodarowanym wyglądem.

Na miejscu francuskiego fortu z 1713 roku, w miasteczku Louisbourg, znajduje się żywe muzeum odtwarzające najpotężniejszą twierdzę w Ameryce Północnej. Forteca Louisbourg jest jedną z największych atrakcji turystycznych Nowej Szkocji i odtwarza fortyfikację, budynki cytadeli, nabrzeże i zabytkowe ulice wraz z domami, sklepami i tawernami. W czasie zwiedzania muzeum spotkać można statystów w kostiumach i obserwować odtwarzane sceny z codziennego życia i działań wojskowych ówczesnej twierdzy.

W czasie pobytu w Nowej Szkocji warto odwiedzić także miasteczko Lunenburg, które przyciąga oryginalną zabudową z XVIII i XIX wieku oraz kolorowymi, jaskrawymi budynkami, których część wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasteczko było miejscem budowy statków, w tym szkunera Bluenose i jego następcy Bluenose II, które stanowią obecnie ważną atrakcję turystyczną. W Lunenburgu cumuje wiele statków, działa wiele restauracji, kawiarni, hoteli i sklepów z pamiątkami oraz Atlantyckie Muzeum Rybołówstwa. 

Mało kto wie, że Nowa Szkocja słynie ze światowej klasy winnic, znajdujących się w miasteczku Wolfville. Po dolinach Annapolis koneserów wina poprowadzi The Wolfville Magic Winery Bus, czyli piętrowy autobus w iście angielskim stylu. Na trasie znajduje się pięć winnic, które zachwycają swoim niepowtarzalnym urokiem i różnorodnością win.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

przygoda

czeka

zrób wszystko by podróż zapadła w pamięci