Saskatchewan

Regina, stolica prowincji Saskatchewan.

Usytuowana wśród płaskich równin, w otoczeniu terenów zielonych Regina, jest drugim co do wielkości miastem w Saskatchewan. Tej niewielkiej miejscowości, posiadającej od ponad stu lat status stolicy prowincji, nie oszczędzały niszczycielskie siły natury. Od największego huraganu w historii Kanady, który na początku XX w. pozbawił mieszkańców części gmachów użyteczności publicznej i obiektów sakralnych, po pożar taboru kolei miejskiej. 

Dziś jedynym środkiem publicznego transportu pozostają autobusy, lecz na „fundamentach” zniszczeń wyrósł niejako Stone Hall Castle. Jak na prawdziwą „Queen City” przystało, miasto czczące w swej nazwie Królową Wiktorię posiada własny zamek. Ukochany mąż Anny, Francis Darke, wzorując się na europejskich fortecach, wybudował twierdzę, chcąc chronić żonę przed skutkami kataklizmów. Anna dożyła późnej starości, a zamek-obsesja ze swoimi gobelinami i witrażami cieszy od kilkunastu lat oko odwiedzających. Po 90 min. wycieczce z przewodnikiem ciężko odmówić sobie noclegu w luksusowej komnacie z usługą całodobowego serwisu.  

Wciąż także „serce” prerii utrzymuje swój reprezentacyjny charakter, stanowiąc obecnie ważny ośrodek kulturalny. A to wszystko za sprawą Centrum Dziedzictwa RCMP, jak i budynku legislacyjnego Saskatchewan. W siedzibie pierwszego, przy 5907 Dewdney Ave zgromadzono m.in. unikatową kolekcję broni palnej oraz mundurów, chroniąc bogatą tradycję Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej. Drugi przywołuje pamięć o politycznym dziedzictwie Saskatchewan. Siedziba pierwszych władz prowincji budzi podziw ze względu na swoją architektoniczną okazałość i detale, a otaczający budynek park miejski Wascana Centre stanowi idealne miejsce na spacer czy jazdę na rowerze.  

Doskonałym pretekstem do pobytu w mieście jest festiwal folklorystyczny, organizowany w Victoria Park. Co roku, w drugi weekend sierpnia, przyciąga ponad 35-tysięczną widownię. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

przygoda

czeka

zrób wszystko, by podróż zapadła w pamięć