Prowincje Atlantyckie

St John, najstarsze miasto Kanady.

Saint John to największe miasto kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik, położone nad zatoką Fundy. Równocześnie jest także najstarszym miastem Kanady, założonym za panowania króla Jerzego III. Skaliste położenie, wysokie pływy i liczne wodospady sprawiają, że miasto stanowi jedną z najciekawszych atrakcji Nowego Brunszwiku. Saint John przyciąga również swoją niezwykłą architekturą, portową zabudową, zabytkowymi uliczkami z epoki wiktoriańskiej oraz bogactwem muzeów i galerii sztuki. Sprawdź, co warto zobaczyć, odwiedzając najstarsze miasto Kanady.

Jednymi z najciekawszych atrakcji, jakie możesz spotkać w największym mieście Nowego Brunszwiku są Reversing Falls, Skywalk i Stonehammer Geopark, które są doskonałym miejscem do obserwacji ogromnych pływów zatoki Fundy, tworzących ośmiometrowy wodospad. Zjawisko to jest najlepiej widoczne z perspektywy Reversing Falls Bridge, który przecina najwęższy punkt wąwozu, gdzie rzeka Saint John wpływa do Oceanu Atlantyckiego. Świetnym miejscem do obserwacji pływów jest także Skywalk Saint John, czyli platforma widokowa ze szklanymi panelami podłogowymi. W pobliskim Fallsview Park, w którym znajduje się Stonehammer Geopark (jedyny geopark wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO), można przyglądać się intensywnym ruchom wody, a także zapoznać się z interesującymi zjawiskami geologicznymi, które powstały w wyniku zderzenia się kontynentów, zamknięcia i otwarcia oceanów, wulkanów, trzęsień ziemi, epok lodowcowych i zmian klimatycznych. Tutejsze skały były świadkami ewolucji od pierwszych skamieniałości aż po pojawienie się życia na lądzie.

Saint John, pomimo ogromnych zniszczeń, jakie spowodował Wielki Pożar w 1877 roku, zachował wiele historycznych miejsc, które odzwierciedlają wiktoriańską architekturę Kanady. Wśród nich znajduje się Prince William Street, przy której spotkać można ceglane i kamienne budynki z XVIII i XIX wieku, w większości odbudowane lub odrestaurowane. Na spacer możesz wybrać się jednym z trzech szlaków: Loyalist Trail, the Victorian Stroll czy the Prince William Walk, dzięki którym zapoznasz się z zabytkami i urokliwymi ulicami miasta. Część budynków pozostała nienaruszona i ocalała z pożaru, jak na przykład kościół anglikański świętego Jana zbudowany w 1825 roku. 

Kolejnym wartym do odwiedzenia miejscem jest Muzeum Nowego Brunszwiku. Nowoczesny, pełen eksponatów obiekt, mieszczący się nad brzegiem morza, otwiera przed zwiedzającymi interesujące fakty związane z kulturą, sztuką, geografią i historią prowincji. Przy okazji warto odwiedzić także Carleton Martello Tower, która została zbudowana w 1813 roku w celu obrony przed atakiem zbrojnym ze strony Stanów Zjednoczonych. Jako jedna z niewielu wież fortyfikacyjnych, które przetrwały w Kanadzie, w czasie II wojny światowej służyła do obrony przeciwlotniczej, a obecnie stanowi muzeum wojskowości z XVIII wieku. Ze względu na swoje usytuowanie, wieża Carleton Martello jest doskonałym punktem widokowym na port, miasto i zatokę Fundy. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

przygoda

czeka

zrób wszystko by podróż zapadła w pamięci